Semih Ural Fotoğraf Yarışması -SUFY

img

Elim bir trafik kazası sonucu hayata ve sevdiklerine veda eden Reklam Fotoğrafçısı Semih Ural’ın okul yıllarından bu yana hayatına girmiş dostları (SUAP – Semih Ural Arkadaşları Platformu); Ankara Kızılay Rotary Kulübü Derneği işbirliğiyle, hem öğrencilere fotoğraf alanında eser üretmek üzere fırsat sunmak, hem de Semih Ural’ın özellikle son yıllarda yoğun biçimde emek verdiği gastronomi fotoğrafçılığı alanında “Anadolu Lezzetleri” özelinde bir arşiv oluşturarak, Anadolu’nun zengin mutfağını ve/veya bu mutfağı besleyen, topraklarımıza has doğal ürünleri içerik alan eserlerle ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla harekete geçtiler. 

Semih Ural, 13 Mart 1964 Ankara doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü mezunu. 1994 yılından bu yana reklam fotoğrafçısı olarak ülkemizin önemli markalarına hizmet eden Ural, özellikle son yıllarda gastronomi alanında yayınlanan çok sayıda kitabın içeriğini fotoğraflıyordu. Dora’nın babası olan Ural, 12 Mart’ta Bursa’nın Kestel ilçesinde meydana gelen tır kazasında, 57 yaşında, doğum gününden bir gün önce yaşamını yitirdi.

Yitirilen dostların hatırlanması, anılması, yakınlarına, büyüklerine vefa gösterilmesi insanı insan yapan önemli değerler. Bu değerlerden hareketle Semih Ural’ın bir grup arkadaşı, O’nun hem adını yaşatmak hem de mesleğine gönül verme ihtimali olan genç fotoğraf sanatçılarını yüreklendirmek, teşvik etmek amacıyla bir fotoğraf yarışması düzenlediler. 

"Semih Ural Fotoğraf Yarışması”nın konusu; O’nun profesyonelliğini en çok yansıttığı gastronomi alanına ithafen "Anadolu Lezzetleri". 

Yarışma; liselerin ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde lisans, yüksek lisans veya doktora çalışması yapmakta olan ve/veya fotoğraf sanatını meslek olarak icra etmeyi hedefleyen tüm öğrencilerin katılımına olanak sağlıyor. 

Yarışmaya katılacak fotoğrafların; gastronomi alanında Anadolu’nun zengin mutfağını veya bu mutfağı besleyen ve Anadolu topraklarına has doğal ürünleri ortaya koyması beklenirken, bu vesile ile eserlerin yarışma sonunda da ülke tanıtımına katkıda bulunması hedefleniyor. 

Kısaca; yarışmacıların Anadolu’nun Lezzetleri üzerinden yaratacakları fotoğrafik öyküler, bir yandan Semih Ural’ın mesleğiyle anılmasına neden olacakken diğer yandan bu toprakların lezzetlerini bir görsel şölenle dünyayla buluşturmayı amaçlıyor. 

Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya, her katılımcı renkli, siyah-beyaz veya karışık en fazla 4 eserle başvurabilirken, çevrimiçi fotoğraf sistemine göre yapılan yarışma için kayıt / katılım adresi de sufybasvuru@gmail.com olarak belirlendi. Ayrıca katılmak isteyenlerin, Facebook medyasında bulunan Semih Ural Fotoğraf Yarışması Jüri Heyeti kapalı grubuna üye olarak doğrudan yükleme yapması da mümkün. Yarışma şartnamesine; “Sufy Semih” adlı Facebook hesabından erişilebilir. 

Son gönderimin 14 Mayıs 2021, Saat 23.00 (TSI) olarak belirlendiği yarışmanın jürisi, 21-22 Mayıs 2021 tarihlerinde toplanırken, yarışma sonuçları da 1 Haziran 2021 tarihinde “Semih Ural Arkadaşları Platformu” adlı Facebook grubunda açıklanacak. 

5 kategoride ödüllendirmenin yapılacağı yarışmanın jürisinde; Bağımsız Araştırmacı Yazar Nilhan Aras, Adana Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı / 18. Fotoğraf Yarışması Salon Başkanı Kazım Apa, Reklam Fotoğrafçısı Arda Ayderman, Televizyoncu/ Köşe Yazarı Betigül Ceylan, Dask Dogay Derneği Üyesi / Doğa Fotoğrafçısı Yüksel Coşkun, Yemek Kültürü Yazarı Hülya Ekşigil, Gazeteci / TED Ankara Koleji 91 Mezunu Devrim Gürkan, Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Günay,  Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Murat Gürzumar, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hale Künüçen, Fotoğraf Sanatçısı Nazan Okay, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon ve Fotoğraf Sanatçısı / TED Ankara Koleji 82 mezunu Özbil Tezcan bulunuyor.