Sıtkı Devrim Gürkan

Sıtkı Devrim Gürkan

Sıtkı Devrim Gürkan

1974 yılında Ankara’da doğdu. 1980 yılında girdiği TED Ankara Koleji’nden, 1991 yılında mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi aldı.

Uzun yıllar TRT’de çalışan Devrim Gürkan, özellikle savaş, çatışma ve kriz bölgelerinde uzmanlaştı. 1997 Arnavutluk isyanı ile başlayan bu kariyeri boyunca Makedonya ve Bosna’dan Afganistan, Irak, ve Lübnan Savaşlarına, Ukrayna’daki çatışmalardan Gürcistan ve Çeçenistan Savaşları’na, Darfur’daki soykırımdan Kenya ve Somali’deki isyanlara, pek çok sıcak bölgede görev aldı. Hayatının önemli bir kısmı Filistin ve Irak’ın Kuzeyinde geçti. Pek çok kriz bölgesinde yine sahadaydı. Bunların başlıcaları Marmara ve Düzce depremleri, Endonezya’daki tsunami faciası  ve İran ve Kaşmir depremleri olarak sayılabilir. 2007-2010 yılları arasında TRT’de haftalık olarak yayınlanan “Kırmızı Hat” programını hazırladı.

2011 yılında Al Jazeera Turk ekibine kıdemli muhabir, “senior correspondent” olarak katıldı. 2014 yılında bu kanallar yolları ayrıldı ve bir süre serbest (free-lance) muhabirlik yaptı. Bu sırada özellikle yabancı basın kuruluşları ile Suriye ve Lübnan’daki gelişmeleri izledi. Tüm bu çalışmaları içinde Tibet Ruhani Lideri 14th Dalai Lama ve FKÖ Lideri Yaser Arafat’ın da bulunduğu pek çok tarihi kişiyle röportajlar yaptı. 2006 yılında çağdaş gazeteciler Cemiyeti “En İyi Tv Haberi” ve 2008 yılında Metin Göktepe “En İyi Söyleşi” ödüllerini aldı. Pek çok belgesel çalışmasının içinde yer aldı. Bunlar arasında “Büyük Beyaz Köpekbalıklarıyla” ilgili olanı en farklı deneyimi oldu.

Devrim Gürkan 2014 yılından beri Avrupa Birliği İletişim Destek programı çerçevesinde medya analisti olarak çalışmaktadır.  Yine çok sayıda konferans ve çalıştayda eğitmen-moderator olarak yer almaktadır.